Bielenie drzewek owocowych

W projektowanych ogrodach ziołowych i jadalnych, sporą część roślin stanowią drzewka i krzewy owocowe. Są to rośliny, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w okresie jesienno-zimowym. Bielenie drzew owocowych jest to zabieg pielęgnacyjny stosowany w sadownictwie służący ochronie drzew owocowych zimą i wczesną wiosną

Na czym polega bielenie?

Bielenie drzew owocowych jest to zabieg pielęgnacyjny stosowany w sadownictwie służący ochronie drzew owocowych zimą i wczesną wiosną przed rozgrzewającym działaniem promieni słonecznych. Wapnowanie drzewek to jedna z najlepszych metod w zakresie ochrony krzewów i drzew przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jest to najszybsza, najskuteczniejsza i najtańsza zarazem forma zabezpieczeniem drzewek owocowych w ogrodzie zimą. Bieleniu należy poddać zarówno drzewka młode, jak i starsze, wszak jedne i drugie narażone są na wahania temperatury.

Dlaczego bielimy?

Zimą oraz wczesną wiosną temperatury w ciągu dnia i nocy mocno się między sobą różnią. Nagrzane w dziennym słońcu pnie i konary wystawione są na działanie ujemnych temperatur nocą , a to powoduje ze maja tendencję do pęknięć, mogą pojawić się także rany zgorzelinowe. Drzewa i krzewy owocowe narażone na takie uszkodzenia mogą się nie odrodzić na wiosnę lub poważnie zachorować.

Dlatego pomalowanie pnia białym kolorem sprawia, że promienie słoneczne są odbijane i pień się nie nagrzewa, a co za tym idzie, ryzyko uszkodzenia nocą się zmniejsza.

Kiedy bielimy?

Podawane są różne terminy bielenia, jedne mówią , by je wykonać listopad/grudzień, wtedy są już spore wahania pomiędzy temperatura w dzień i w nocy. Jednakże częste występowanie opadów sprawia, że wapno zmywa się z pnia i wymagane jest powtórne bielenie. Ja wykonuje bielenie w drugiej połowie stycznia, a w razie potrzeby i powtarzam zabieg w marcu. Warto pamiętać, by wybrać dzień, gdy nie pada deszcz, najlepiej by temperatura wynosiła minimum 5o C

Co zastosować?

Najczęściej stosuje się mleko wapienne – zawiesina koloidalna wodorotlenku wapnia w wodzie. Wapno jest dostępne w sklepach ogrodniczych. Rozrabia się je z wodą, zazwyczaj na 1 kg wapna daje się 3 l wody – tak by konsystencja zawiesiny była gęsta i dobrze przylegała do pnia czy konaru. Ja do tej zawiesiny dodaję krochmal przygotowany z 2 łyżek mąki ziemniaczanej, to powoduje, że wapno po nałożeniu lepiej się trzyma i jest mniej podatne na zmywanie podczas opadów . Tak przygotowaną zawiesinę za pomocą pędzla rozprowadzam wzdłuż pnia i nasady grubszych konarów, do wysokości pierwszych gałęzi.

Bibliografia

wikipedia bielenie drzewek – Wyszukaj (bing.com)

Mleko wapienne – Wikipedia, wolna encyklopedia