Forsycja pośrednia (Forsythia intermedia Zabel)

Forsycja w naszym ogrodzie ziołowym i jadalnym

Opis

Forsycja (Forsythia Vahl) to krzew należący do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Jest to krzew mający pędy wyprostowane lub zwisające, dorasta do 2-3m, obejmuje 11 gatunków. Cecha charakterystyczną tej w pełni mrozoodpornej rośliny są pięknie wybarwione na żółto kwiaty, które pojawiają się przed rozwojem liści, wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Kwiaty są lejkowate, o 4 płatkach korony zrośnietych u podstawy, osiągają długość do 4cm. Najpopularniejszym gatunkiem występującym w naszych ogrodach ziołowych i jadalnych jest Forsycja pośrednia (Forsythia intermedia Zabel), dostępna w kilkunastu odmianach różniących się miedzy sobą wybarwieniem kwiatów i liści. Do najpopularniejszych należą: Spectabilis, Maluch, Primulina, Mindor, Karl sax, Liliane. Liście forsycji pośredniej, opadają na zime, mają górna część piłkowaną, dolną zazwyczaj całobrzegą, są ciemnozielone, jajowato-podługowate, najczęściej pojedyncze, rzadziej 3–listkowe.

Występowanie

Większość gatunków forsycji występuje w Azji wschodniej; Japonii, Chinach, Korei, w Europie występuje jeden gatunek Forsycja europejska (Forsythia europea). W naszym kraju najczęściej w ogrodach, parkach sadzona jest Forsycja pośrednia (Forsythia intermedia).

Uprawa

Krzew forsycji nie jest wymagający w uprawie. Najlepiej rośnie w glebie żyznej, o pH obojętnym lub zasadowym. Roślina posiada płytki system korzeniowy, dlatego podłoże w którym rośnie nie powinno być suche. Jeżeli forsycja będzie posadzona na terenie piaszczystym, to będzie wymagała ściółkowania oraz podlewania w upalne dni. Jeśli chodzi o nawożenie, wystarczy wiosną dostarczyć roślinie nawóz w postaci kompostu lub innego nawozu do roślin liściastych, by pięknie zakwitła. Ważne jest także regularne przycinanie, szczególnie kilkuletnich roślin, co zapewni nam ciągłość kwitnienia i szybki wzrost. Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie są kwiaty. Zbieramy je najlepiej na początku kwitnienia i suszymy w miejscu zacienionym i przewiewnym lub w piekarniku temperaturze ok 35-400 C. Ususzone kwiaty przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku. W ogrodzie ziołowym i jadalnym forsycja będzie się doskonale prezentowała zarówno w postaci żywopłotu jak i solitera, należy jednak pamiętać, że roślina lubi miejsca słoneczne.

Właściwości lecznicze i zastosowanie forsycji

Działanie

Forsycja zawiera mnóstwo substancji działających prozdrowotnie, w szczególności kwiaty bogate są w: flawonoidy (rutyna, kwercetyna), antocyjany, saponiny. Substancje te wykazują działanie:

  • przeciwzapalne, rozkurczowo, antyoksydayjnie
  • uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne
  • lekko uspokajające, moczopędne, wykrztuśne
  • antybakteryjne, antywirusowe, antygrzybiczne
Kwiaty forsycji w ogrodzie Bulmani

Właściwości

Kwiaty forsycji mają właściwości wpływające na pracę: żołądka, trzustki, wątroby a także są pomocne w stanach zapalnych oczu czy podrażnieniu skóry

  • obniżają poziom glukozy we krwi
  • obniżają ciśnienie krwi
  • wzmagają wydzielanie soku żołądkowego
  • przyspieszają proces wchłaniania substancji pokarmowych
  • wzmacniają organizm

Zastosowanie

Z kwiatów forsycji możemy przygotować syrop, który będzie działał: wzmacniająco, moczopędnie i przeciwzapalnie.

Doskonale sprawdzą się także napary, które można przygotować zarówno ze świeżych jak i suszonych kwiatów: 1 łyżkę surowca zalewamy 250ml wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na 20 minut, następnie przecedzamy i stosujemy 2-3 razy dziennie po 120ml. Napary pomagają łagodzić objawy alergii. Doskonale również sprawdzają się do użytku zewnętrznego, w przypadku stanów zapalnych oczu.

Świeże kwiaty możemy używać kulinarnie jako dodatek do sałatek i surówek

Można również zastosować kwiaty forsycji jako dodatek do kosmetyków. Należy zalać świeże kwiaty olejem np. ryżowym, lnianym, odstawić na 2-3 tygodnie, przefiltrować i używać jako jeden ze składników np. kremu do twarzy, balsamu, serum na pękające naczynka. Należy pamiętać, by wcześniej kwiaty skropić spirytusem, by macerat olejowy był stabilny.

Uwaga

„Informacje zawarte w artykule służą celom wyłącznie informacyjnym i edukacyjnym, nie stanowią porady o charakterze medycznym, oparte są na literaturze zielarskiej, medycynie ludowej, publikacjach medycznych, nie stanowią zalecenia w trakcie leczenia, a także nie zastępują konsultacji z lekarzem czy farmaceutą”

Bibliografia

Forsycja pośrednia – Wikipedia, wolna encyklopedia

Forsycja – Wikipedia, wolna encyklopedia

Materiały z kursu Rośliny w medycynie ekstremalnej i okresie głodu – Instytut Medycyny Klasztornej

Drzewa, M.Bachofer, J.Mayer, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa, str. 270

Dodaj komentarz